Informácie o nás

Ponúkam vám ručne vyrábané syrové torty a košíčky na rôzne oslavy, svadby, firemné akcie, rodinné oslavy, promócie, stužkové slávnosti a iné spoločenské udalosti. Torty a košíky sú vždy čerstvé, prírodne udené a zdobnené paprikou, olivami a inými jedlými chuťovkami, čiže torta je celá konzumná. Syr je vyrábaný z čerstvého kravského mlieka.

Ponúkam aj syrové nite a korbáčiky, uzlíky, pampúchy- údené aj neúdené, tehličky a oštiepky.

 

 

V prípade objednávky ma prosím kontaktujte minimálne týždeň vopred, pri väčších vzdialenostiach počítajte aj s časovou rezervou na dopravu.

História syra

 Vynájdenie syra súvisí so zušľachtením divokých zvierat na domáce.  Od roku 8000 do 3000 sa postupne vynachádzal syr v rôznych častiach sveta.

Prvé syry nemali podobu ako súčastné syry. Vonkajšia časť bola zo zvieracích koží a vnútro vyplnené zviracími orgánmi. Syr aký je dnes bol objavený náhodne.

Tak ako o všetkom aj o vzniku syra vznikli legendy. Legenda zo stredného východu rozpráva o obchodníkovy, ktorý vynašiel syr a podľa gréckych báji syr vynašiel Aristaeus(syn boha Apolóna).

Prvé syry boli kyslé a slané. Najstarší záznam o syre pochádza z roku 2000 pred n. l., kde bolo o ňom napísané na egiptskej hrobke. O syre píše aj grécky básnik Homér v Iliade a Odyseovi. Prvé písomné oznámenie o výrobe syra pochádza z obdobia Rímskej ríše. V tom období bol syr denným pokrmom pre legionárov. Spisovatel Columellus opísal podrobne spracovanie syra. Aj syry pre Európanov sú z obdobia Rímskej ríše.

Legionári a rodiny si brávali so sebou do cudziny domáce zvieratá. Syry pomenovali svojimi názvami a tak sa vytvorili aj rozličné názvy syrov po celej Európe. Mnoho syrov, ktoré sa dnes konzumujú pochádzajú už zo stredoveku. Prvý syr, ktorý bol písomne zaznamenaný cechom mliekarov bol Čedár v roku 1500. Syr sa začal priemyselne vyrábať v roku 1815 vo Švajčiarsku. 

 

Citát Mauriceho des Ombiaux o syre:

Rovnako ako víno ani syr nie je rovnaký. Je vrtkavý ako láska a je potrebné nájsť pravú chvíľu, kedy jeho lahodnosť vrcholí.